Документи,
або що ми шукаємо

Метричні книги

Кожна релігійна установа (церква, костьол, синагога тощо) вела записи обрядів у спеціальній метричній книзі.
У першій частині записувалась інформація про новонароджених (дата, ім'я), їх хрещення, батьків і хрещених.
У другій частині записували дані про вінчання (повні імена наречених, їх вік, походження, віросповідання) і свідків.
У третій частині велися записи про смерть і поховання.
Якщо в сільській церкві добре збереглися метричні книги, інші документи для пошуку предків можуть і не знадобитися. (Сторінка метричної книги церкви Іоана Милостивого, Вільшанка, розділ перший, народження, 1783 рік, Державний архів Одеської області (ДАОО).

Сповідальні відомості

У сповідальних відомостях цілими сім'ями записані прихожани церкви, зазначено їх вік і зроблено відмітки про те, чи сповідалися вони перед Різдвом та Пасхою.
Якщо збереглися сповідальні відомості, ви можете додавати відразу по кілька поколінь предків у своє родове Дерево. (Сторінка сповідальної книги Воскресенської церкви, Азарівка Стародубського полку, 1744 рік, Державний архів Чернігівської області (ДАЧО).

Ревізські сказки

Це податковий документ, на основі якого нараховувалися та сплачувалися податки, тому вівся він дуже точно. Записані сім'ї в повному складі, зазначено вік, а також скільки кому було років на момент попередньої ревізії. Якщо хтось помирав чи народжувався в період між ревізіями, то ця інформація теж зазначалася. Якщо чоловіків забирали в рекрути, це також вказували тут. У випадку переїзду фіксували, де жила сі'я раніше чи куди переселилася. Остання, десята ревізія, проводилася у 1858 році.
Якщо у вашому населеному пункті збереглися ревізії, за їх допомогою легко розбудувати сімейне Дерево на кілька поколінь у глибину століть. (Ревізська сказка Верхніх Пупків Тамбовської провінції, 1721 рік, російський державний архів древніх актів (РГАДА), Москва).

Посімейні списки

Після ревізій і аж до революції облік населення вівся за допомогою посімейних списків. За змістом і формою списки нагадували ревізії. На жаль, збереглися посімейні списки майже виключно у містах. (Посімейний список Новомиргородських міщан, єврейське товариство, 1874 рік, Державний архів Кіровоградської області (ДАКО).

Нотаріуси

Фонди нотаріусів дуже гарно доповнюють дослідження, якщо ваші прадіди чи прабабці укладали заповіти, купували чи продавали землю. (Голованівський нотаріус, справа про продаж землі жителями Бузникуватої, 1915 рік, Державний архів Кіровоградської області (ДАКО).


Суди

У фондах судів теж можна знайти багато цікавого - від побиття до розслідування підпалу та сварки сільської общини з поміщиком за пасовище.

Зразки інших історичних документів

1820 рік

Герб Наленч сім'ї Моравських із дворянської справи

Державний архів Хмельницької області (ДАХмО).

Переглянути

1915 рік

Госпітальна картка пораненого солдата І світової війни

Російський державний військово-історичний архів (РГВИА), Москва.

Переглянути

1938 рік

Акт про розстріл репресованого

Державний архів Кіровоградської області (ДАКО).

Переглянути

1941 рік

Картка радянського військовополоненого з SHTALAG VIII E

Центральний архів Міністерства оборони (ЦАМО), Подольськ.

Переглянути

1944 рік

Погосподарська книга Добрянської сільської ради

Добрянка.

Переглянути

1782 рік

Сторінка метричної книги уніатської церкви Архангела Гавриїла, Бузникувата

Центральний Державний історичний архів України (ЦДІАУ), Київ.

Переглянути

Архіви, або де ми шукаємо

Я підкажу вам кілька простих правил успішного архівного пошуку предків.

  1. Генеалогічна інформація за 1918 - 1941 роки зберігається у фондах радянського періоду в обласних архівах. Якщо село, наприклад, розташоване у Кіровоградській області, то й документи за цей період зберігаються у Державному архіві Кіровоградської області.
  2. Інформація дорадянських часів дещо розпорошена. Частина зберігається в обласних архівах, а частина - в архівах центрів колишніх губерній. Їх небагато: Дніпро (Катеринославська губернія), Житомир (Волинська), Київ, Кишинів (Бесарабія), Полтава, Симферопіль (Таврійська), Харків, Херсон, Хмельницький (Подільська), Чернігів. Західноукраїнські землі, що перебували під австрійським управлінням, мають свою специфіку.
  3. Більшість документів козацьких часів і Речі Посполитої зберігаються у центральних архівах Києва та Львова. Багато цікавих для нас документів є в архівах Петербурга та Москви.
  4. Ви вже, мабуть, зрозуміли, що для повноцінної роботи в архівах потрібно дещо цікавитися історією взагалі й історією окремих населених пунктів і місцевостей зокрема. Без інформації про те, до якої волості, повіту й губернії відносилося село в дореволюційні часи, архівний пошук можна навіть не починати.
  5. Обласні архіви - це типові дев'ятиповерхові споруди, під зав'язку набиті стелажами з історичними документами. Не так просто знайти в них. Потрібно знати, що шукати.

Пошта

Facebook

Facebook Messenger

Facebook Messenger

Телефон

Telegram

Telegram

Залиште Ваше повідомлення

Виберіть послугу