Практична історія та генеалогія

Viber

Архіви,

або де ми шукаємо.

Для успішного архівного пошуку предків я підкажу Вам кілька простих правил.

Генеалогічна інформація за 1918 - 1941 роки знаходиться у фондах радянського періоду в обласних архівах. Якщо село, наприклад, знаходиться у Кіровоградській області, то й документи за цей період зберігаються у Державному архіві Кіровоградської області.

Інформація царських часів дещо розпорошена. Частина знаходиться в обласних архівах, а частина - в архівах центрів колишніх губерній. Їх небагато: Дніпро (Катеринославська губернія), Житомир (Волинська), Київ, Кишинів (Бесарабія), Полтава, Харків, Херсон, Хмельницький (Подільська), Чернігів. Західноукраїнські землі, що знаходилися під австрійським управлінням, мають свою специфіку.

Більшість документів козацьких часів і Речі Посполитої зберігаються у центральних архівах Києва та Львова. Багато цікавих для нас документів є в архівах Петербурга та Москви.

Ви вже, напевно, зрозуміли, що для повноцінної роботи в архівах потрібно трохи цікавитися історією взагалі та історією окремих населених пунктів і місцевостей зокрема. Без інформації про те, до якої волості, повіту та губернії відносилося село у дореволюційні часи, архівний пошук можна навіть не починати.

Обласні архіви - це типові дев'ятиповерхові споруди, під зав'язку набиті стелажами з історичними документами. Просто так у них інформацію не знайдеш. Потрібно знати що шукати.

Документи,

або що ми шукаємо.

Метричні книги
     Кожна релігійна установа (церква, костьол, синагога і т.д) вела записи обрядів у спеціальній метричній книзі.
У першій частині записувалася інформація про новонароджених (дата, ім'я), їхнє хрещення, батьків та хрещених.
У другій частині записували вінчання (повні імена молодих, їхній вік, походження, віросповідання) та свідків.
У третій частині велися записи про смерть та поховання.
Якщо по сільській церкві добре збереглися метричні книги, інші документи для пошуку предків можуть і не знадобитися. Метрики

Сповідальні відомості
     У сповідальних відомостях записані цілими сім'ями прихожани церкви, зазначено їх вік та зроблено відмітки про те, чи сповідалися вони перед Різдвом та Пасхою.
Якщо збереглися сповідальні відомості, ви можете додавати відразу по кілька поколінь предків у своє родове Дерево. Сповідалка

Ревізські сказки
     Це податковий документ, на основі якого нараховувалися та сплачувалися податки, тому вівся він дуже акуратно. Записані сім'ї у повному складі, зазначено вік, а також скільки кому було років на момент попередньої ревізії. Якщо хтось помирав чи народжувався в період між ревізіями, то ця інформація теж зазначалася. Якщо чоловіків забирали в рекрути, це теж відображено у ревізії. У випадку переїзду ревізіями фіксувалося також, де жила сі'я раніше чи куди переселилася. Остання, десята ревізія, проводилася у 1858 році.
Якщо по вашому населеному пункту збереглися ревізії, за їх допомогою не лише легко розбудувати сімейне Дерево на кілька поколінь в глибину століть, але й відслідкувати попереднє місце проживання сім'ї. Ревізія

Посімейні списки
     Після ревізій і аж до революції облік населення вівся за допомогою посімейних списків. За змістом і формою списки наслідували ревізії. На жаль, збереглися посімейні списки майже виключно у містах. Посімейні списки

Підтвердження дворянства
     Після третього поділу Речі Посполитої у 1795 році на території імперії опинилися десятки тисяч шляхетських сімей. Щоб зрівнятися у правах з російським дворянством, шляхта мусила надавати у спеціальні комісії пакети підтверджуючих документів і доводити своє походження. Через фінансові проблеми абсолютна більшість шляхти втратила свій привілейований статус і була приписана до міщан, державних селян і духовенства. Справи на підтвердження дворянства містять надзвичайно цікаві та унікальні документи. До речі, серед нас живе набагато більше нащадків шляхетських родів, ніж Ви собі уявляєте. Може, і у Вашому родовому Дереві невдовзі з'явиться герб?

Нотаріуси
     Фонди нотаріусів дуже гарно доповнюють дослідження, якщо ваші прадіди чи прабабці укладали заповіти, купували чи продавали землю. Нотаріус

Суди
     У фондах судів теж можна знайти багато цікавого, від побиття до розслідування підпалу і сварки сільської общини з поміщиком за пасовище.

... і багато, багато іншого...

Нижче Ви можете роздивитися, як усі ці документи виглядають.

Зразки документів,

або як усе це виглядає.

герб Моравських Герб Моравських з дворянської справи, 1820 рік,
Державний архів Хмельницької області (ДАХмО).

Госпітальна картка Госпітальна картка пораненого солдата 1-ї світової війни, 1915 рік,
російський державний військово-історичний архів (РГВИА), Москва.

Зображення Акт про розстріл репресованого, 1938 рік,

Зображення Картка радянського військовополоненого з SHTALAG VIII E, 1941 рік,
Центральний архів міністерства оборони (ЦАМО), Подольськ.

Зображення Нагородний лист медаллю "За бойові заслуги" бійця 2-ї світової, 1945 рік,
Центральний архів міністерства оборони (ЦАМО), Подольськ.

Зображення Посвідчення на повернення додому, видане у фільтраційному таборі остарбайтеру, 1945 рік,
Державний архів Кіровоградської області (ДАКО).

Зображення Погосподарська книга Добрянської сільської ради, 1944 рік, Добрянка.

Зображення Сторінка сповідальної книги Воскресенської церкви, Азарівка Стародубського полку, 1744 рік,
Державний архів Чернігівської області (ДАЧО).

Зображення Ревізська сказка Верхніх Пупків Тамбовської провінції, 1721 рік,
російський державний архів древніх актів (РГАДА), Москва.

Зображення Ревізська сказка пригороду Ізмаїла Когурлуй, 1850 рік,
Національний архів республіки Молдова (НАРМ), Кишинів.

Зображення Посімейний список Новомиргородських міщан, християн, 1874 рік,
Державний архів Кіровоградської області (ДАКО).

Зображення Голованівський нотаріус, справа про продаж землі жителями Бузникуватої, 1915 рік,
Державний архів Кіровоградської області (ДАКО).

Зображення Сторінка метричної книги церкви Іоана Милостивого, Вільшанка, розділ перший, народження, 1783 рік,
Державний архів Одеської області (ДАОО).

Зображення Сторінка метричної книги уніатської церкви Архангела Гавриїла, Бузникувата, 1782 рік,
Центральний Державний історичний архів України (ЦДІАУ), Київ.

Зображення Сторінка метричної книги церкви Іоана Милостивого, Вільшанка, розділ перший, народження, 1838 рік,
Державний архів Одеської області (ДАОО).

Зображення Сторінка метричної книги церкви Іоана Милостивого, Вільшанка, розділ другий, вінчання, 1886 рік,
Державний архів Кіровоградської області (ДАКО).

Зображення Сторінка метричної книги церкви Іоана Милостивого, Вільшанка, розділ третій, про померлих, 1905 рік,
Державний архів Кіровоградської області (ДАКО).

родове дерево Скрін-шот генеалогічної програми з родовим Деревом, 2019 рік.

dika643222@i.ua

Всі права на матеріали, використані на сайті, належать автору.
Копіювання можливе лише за умови розміщення посилання на сайт rid.kr.ua